Dodaj produkty podając kody
Kondensacyjne kotły gazowe — wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Koszty eksploatacji budynku są często największym wydatkiem, jaki ponosi jego właściciel. Stanowią często do 90% comiesięcznych wydatków. Chcąc je obniżyć, warto zdecydować się na termomodernizację budynku, w skład której wchodzi nie tylko ocieplenie ścian, ale także wymiana źródła ciepła na bardziej wydajne. Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku, na które warto zwrócić uwagę, są kotły gazowe Vaillant, których sprawność wynosi nawet do 102%, jeśli mowa o c.o. oraz 95%, jeśli chodzi o przygotowanie c.w.u.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda zasada działania kotłów kondensacyjnych?
- Czy wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny kocioł gazowy Vaillant?
- W jaki sposób prawidłowo określić moc kotła?
- Jakich korzyści spodziewać się z zastosowania kondensacyjnego kotła gazowego Vaillant?
Ogrzewanie gazowe jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie technologii grzewczych. W trakcie spalania emisja tlenku jest ponad 120-krotnie mniejsza niż podczas spalania węgla. Wybierając ogrzewanie za pomocą gazowego kotła kondensacyjnego, można liczyć na:
- niższe rachunki za ogrzewanie oraz przygotowanie c.w.u., które mogą zmniejszyć się nawet do 30% w stosunku do tych, które płacono, kiedy ogrzewano dom starymi urządzeniami grzewczymi;
- zwiększenie bezpieczeństwa domowników, ponieważ zamknięta komora spalania wyklucza ryzyko zatrucia tlenkiem gazu;
- możliwość rozbudowy instalacji grzewczej o kolejne elementy, np. pompę ciepła lub kolektory słoneczne.
Jak wygląda zasada działania kotłów kondensacyjnych?
Właściciele domów, które wybudowano w latach 80 i 90. XX wieku często decydują się na wymianę starego kotła gazowego (którego sprawność wynosi między 70 a 80%, jeśli chodzi o ogrzewanie budynku) na nowy — kondensacyjny kocioł gazowy. Koszt takiego przedsięwzięcia to kilkanaście tysięcy złotych, jednak należy wziąć pod uwagę, że zwróci się z nawiązką, ponieważ nowe urządzenie nie będzie marnować paliwa. Oznacza to zatem niższe rachunki za ogrzewanie. Za wymianą starego kotła na nowy przemawiają także ceny okresowych przeglądów starych urządzeń oraz cena ewentualnych napraw. Powyższa perspektywa sprawia, że inwestycja w nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny Vaillant staje się jednym z najlepszych rozwiązań.
Krótka charakterystyka nowoczesnych gazowych kotłów kondensacyjnych
Gazowe kotły kondensacyjne wykorzystują dwa źródła ciepła:
- wytwarzane podczas procesu spalania gazu — pojawia się we wszystkich kotłach gazowych, także w tych tradycyjnych;
- znajdujące się w spalinach — występuje jedynie podczas pracy kotła kondensacyjnego, który schładza spaliny do niskich temperatur.
Pozyskanie ciepła ze spalin jest możliwe dzięki ich kondensacji w wymienniku ciepła. Spaliny są schładzane do temperatury ok. 30-40°C. W tym samym czasie para wodna skrapla się, oddając ciepło do instalacji. Proces ten pozwala na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzanie wnętrz.
Poniżej, w kilku punktach, przedstawiono działanie gazowego kotła kondensacyjnego:
- Dostarczenie do palnika mieszanki gazu i powietrza atmosferycznego (przez zespół gazowy i wentylator) poprzez pierwszy przewód powietrzno-spalinowy.
- Spalanie dostarczonego paliwa oraz uwolnienie gorących spalin.
- Pojawienie się spalin w pierwszej strefie wymiennika ciepła, w której są wstępnie schładzane i oddają ciepło do instalacji grzewczej.
- Wędrówka spalin do drugiej strefy wymiennika, w której są schładzane. Tutaj skrapla się także para wodna. W tym momencie spaliny oddają prawie całe ciepło do instalacji.
- Spaliny pozbawione energii cieplnej są transportowanym drugim przewodem (zapobiega przedostaniu się szkodliwych substancji do wnętrz) do atmosfery. Kwaśny kondensat wytworzony w procesie spalania trafia do kanalizacji.
Gazowe kotły kondensacyjne uzyskują sprawność powyżej 100%. Sprawność kotłów gazowych Vaillant wynosi zazwyczaj między 108 a 109%. Wynik ten odnosi się tradycyjnej wartości opałowej paliwa. 100% dedykowane jest klasycznym kotłom gazowym, w których nie bierze się pod uwagę ciepła pochodzącego z pary wodnej. Sprawność kotła powyżej 100% wynika z tego, że obecnie do bilansu dodaje się także ciepło, które pochodzi z pary wodnej.
Obowiązujące obecnie normy jasno określają, że producenci powinni określić rodzaj sprawności kotła kondensacyjnego:
- HS — dotyczy wyższej wartości opałowej (ilość ciepła, która wydzielana jest w czasie całkowitego spalania paliwa oraz podczas pojawienia się kondensacji pary wodnej);
- HI — mowa o niższej wartości opałowej (ilość ciepła, która wydzielana jest jedynie w czasie spalania paliwa, bez uwzględnienia ciepła znajdującego się w parze wodnej).
Czy wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny kocioł gazowy Vaillant?
Gazowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne to modele dostępne na rynku grzewczym. Obydwa są w stanie ogrzać pomieszczenia i przygotować ciepłą wodę użytkową. Czym zatem się różnią?
Jednofunkcyjne kondensacyjne kotły gazowe Vaillant
Kotły jednofunkcyjne do przygotowania ciepłej wody użytkowej potrzebują osobnego podgrzewacza pojemnościowego (zwanego również zasobnikiem c.w.u.), który należy zamontować obok kotła albo pod nim. Jego pojemność uzależniona jest od potrzeb domowników i może wynieść nawet do 500 l. W podgrzewaczu znajduje się woda z wodociągu, która podgrzewana jest przez gorącą wodę grzewczą, płynącą z kotła do wymiennika.
Jednofunkcyjne kotły gazowe Vaillant to rozwiązanie do domów, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest spore. Sprawdzą się także w budynkach, w których właściciel chce wykorzystać cyrkulację wody użytkowej.
Dwufunkcyjne kondensacyjne kotły gazowe Vaillant
Dwufunkcyjny kocioł gazowy Vaillant do przygotowania c.w.u. wykorzystuje wbudowany w urządzenie wymiennik płytowy. Zimna woda przepływa przez tę część i jest od razu podgrzewana do określonej temperatury, czyli w momencie, kiedy użytkownik odkręci kran.
Kondensacyjne kotły dwufunkcyjne sprawdzają się doskonale w mniejszych domach jednorodzinnych i mieszkaniach, w których nie tylko wydatek ciepłej wody użytkowej jest mniejszy, ale również w tych, w których nie ma możliwości montażu kotła z zasobnikiem.
W jaki sposób prawidłowo określić moc kotła?
Moc kotła to parametr, który należy określić przed ostatecznym wyborem modeli. W tym celu trzeba wykonać obliczenia, w których uwzględnia się zapotrzebowanie budynku na ciepło. Warto także określić bilans zysków i strat ciepła. Poza tymi danymi trzeba również wziąć pod uwagę:
- lokalizację budynku — chodzi tutaj o strefę klimatyczną Polski;
- sposób użytkowania budynku;
- położenie obiektu względem stron świata.
Obliczenia powinni wykonać projektanci instalacji, architekt lub audytor energetyczny.
Chcąc określić zapotrzebowanie budynku na ciepło, warto skupić się na dwóch wskaźnikach:
- sezonowym zapotrzebowaniu na ciepło (wyrażany w kWh/m2 rok) — określa ilość ciepła, jaka potrzebna jest rocznie dla każdego m2 powierzchni budynku, aby utrzymać w nim określoną temperaturę. Dzięki niemu można obliczyć ilość paliwa potrzebnego do ogrzania domu i przygotowania c.w.u.;
- szczytowym zapotrzebowaniu na ciepło (wyrażany w W/m2) — określa ilość ciepła, która potrzebna jest chwilowo w warunkach obliczeniowych (trzeba określić zarówno temperaturę wewnętrzną, jak i zewnętrzną). Dzięki niemu można określić, jaką wielkość powinien mieć system grzewczy zastosowany w domu.
Jakich korzyści spodziewać się z zastosowania kondensacyjnego kotła gazowego Vaillant?
Wybierając kondensacyjny kocioł gazowy, warto skupić się na jego przystosowaniu do wielkości budynku, jego zapotrzebowaniu na ciepło oraz na potrzebach użytkowników. Tylko dobrze dobrany kocioł będzie w stanie zapewnić odpowiednią ilość ciepła. Łącząc go dodatkowo z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła, można stworzyć układ, który obniży koszty ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Kocioł gazowy powinien być dobrany nie tylko pod względem mocy, ale również wielkości i rodzaju. W małych domach i mieszkaniach, w których nie można stworzyć kotłowni, sprawdzą się niewielkie dwufunkcyjne kondensacyjne kotły gazowe, które można zamontować w kuchni, łazience lub przedpokoju.
Decydując się na montaż kondensacyjnych kotłów gazowych, inwestor może liczyć na:
- mniejsze ryzyko pojawienia się kosztowych usterek, które będą wymagały naprawy. Wystarczy raz w roku przeprowadzić przegląd wybranego kotła;
- komfort użytkowania — innowacyjne urządzenia wyposażono w funkcję ciepłego startu wody użytkowej oraz płynną regulację temperatury wody grzewczej.
Autor: Aneta Wojtczak