Dodaj produkty podając kody
Jak dopasować temperaturę w domu do potrzeb użytkowników?
Komfortowa temperatura wewnątrz pomieszczeń to marzenie każdego użytkownika. Jeśli dołączyć do niej odpowiedni poziom wilgoci oraz jakość powietrza, można mieć pewność, że nasze samopoczucie będzie doskonałe. Prawidłowe ustawienie temperatury dla każdego domownika nie jest proste. Różnimy się między sobą m.in. masą ciała, wiekiem oraz nawykami. To wszystko ma wpływ na to, jak odczuwamy temperaturę. Jak zatem ustawić optymalną temperaturę we wnętrzu, która będzie odpowiadała każdemu? Czy w każdym wnętrzu i o każdej porze powinna być taka sama? Na postawione wyżej pytania postaramy się szczegółowo odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaki poziom temperatury w domu będzie optymalny?
- Jaka temperaturę ustawić w domu w czasie zimy?
- W jaki sposób ustawić temperaturę we wnętrzu?
- Jaki tryb pracy pompy ciepła zapewni komfort termiczny w budynku?
Jaki poziom temperatury w domu będzie optymalny?
Chcąc ustawić optymalną temperaturę we wnętrzach, należy wziąć pod uwagę ich przeznaczenie, wielkość oraz poziom zastosowanej wentylacji. Warto także pamiętać o uniwersalnych zasadach, które określają pozwalają określić optymalną temperaturę we wnętrzu, czyli:
- Między 20 a 22°C, które powinny panować w takich wnętrzach jak salon, pokój dzienny, czy jadalnia. Taka temperatura sprzyja relaksowi po całym dniu, po którym nie jesteśmy w stanie wyprodukować dużej dawki energii, która mogłaby nas rozgrzać.
- Do 18°C, taka temperatura powinna panować w kuchni, gdzie ciągle coś się dzieje oraz w sypialni, gdzie niższa temperatura pozwoli na komfortowy sen.
- Między 22 a 24°C to temperatura, która jest najlepsza dla łazienki, w której panuje podwyższona wilgotność.
Jaka temperaturę ustawić w domu w czasie zimy?
Właściwe ustawienie temperatury może być problematyczne szczególnie w okresie grzewczym. Chcąc tego uniknąć, coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie regulatorów przewodowych lub bezprzewodowych, które pozwalają na automatyczne zarządzanie temperaturą we wnętrzu. Wspomniane urządzenia są niewielkie i potrafią współpracować praktycznie z każdą instalacją grzewczą, w tym również z ogrzewaniem płaszczyznowym. Na rynku można znaleźć następujące rodzaje regulatorów:
- Pokojowy, który działa na podstawie temperatury, jaka panuje wewnątrz pomieszczenia, w jakim został zamontowany. Jeśli temperatura spadnie poniżej założonej wartości, regulator zwiększy moc urządzenia grzewczego. Jeżeli natomiast będzie za wysoka, wówczas moc zostanie ograniczona, dzięki czemu temperatura we wnętrzu spadnie. Warto mieć na uwadze, że regulatory pokojowe mają znaczenia przy wzroście komfortu cieplnego w domu, jednak nie mają wpływu, jeśli chodzi o wzrost sprawności instalacji grzewczej.
- Pogodowy — w zależności od modelu, jego praca oparta jest jedynie na temperaturze zewnętrznej lub temperaturach zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwszy z rodzajów dostosowuje pracę układu grzewczego do temperatury, jaka panuje na zewnątrz, dzięki czemu można obniżyć koszty eksploatacji systemu grzewczego. Drugi model, który uwzględnia dwie temperatury, jest w stanie dostosować pracę urządzenia grzewczego, np. pompy ciepła do obu parametrów. Dzięki temu dba nie tylko o komfort cieplny we wnętrzu, ale także o zwiększenie sprawności systemu grzewczego.
Jeśli myślisz o kupnie regulatora pogodowego, zastanów się nad modelem multiMATIC VRC 700, który doskonale współpracuje zarówno z urządzeniami grzewczymi typu pompy ciepła czy kotły, jak i chłodzącymi i wentylacyjnymi. Można go także połączyć z instalacją solarną.
W jaki sposób ustawić temperaturę we wnętrzu?
Poza regulatorami pokojowymi i pogodowymi, w systemie grzewczym do regulacji temperatury można także wykorzystać termostaty, które są umieszczone na grzejnikach. Takie rozwiązanie pozwala ustawić dowolną temperaturę w każdym pomieszczeniu, w którym zamontowano kaloryfer. Regulacja temperatury powietrza odbywa się w tym wypadku poprzez automatyczne zamykanie i otwieranie zaworu z gorącą wodą. Każdy tradycyjny termostat znajdujący się przy grzejniku posiada regulację od 0 do 5, gdzie:
- 0 (a czasami śnieżka) oznacza, że woda w kaloryferze nie ulegnie zamarznięciu, jeżeli zawór z ciepłą wodą nie zostanie otwarty;
- 1 - pozwala na osiągnięcie temperatury od 12 do 14°C, która sprawdza się w piwnicach;
- 2 - pozwala osiągnąć temperaturę zalecaną w sypialni na noc, która wynosi między 15 a 18°C;
- 3 - pozwala osiągnąć temperaturę na poziomie do 20°C, czyli taką, która rekomendowana jest w pokojach dziennych, takich hak salon czy jadalnia;
- 4 - pozwala osiągnąć temperaturę na poziomie między 22 a 24°C, która dedykowana jest do łazienek;
- 5 - ten poziom ogrzewania powinien być użytkowany niezbyt długo i tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Jaki tryb pracy pompy ciepła zapewni komfort termiczny w budynku?
Aby powietrzna pompa ciepła mogła pracować efektywnie i zapewnić w danym budynku komfort termiczny, wymaga określonych ustawień. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt, warto zwrócić uwagę na:
- Ustawienie krzywej grzewczej — w tym wypadku temperatura wody wykorzystywanej w ogrzewaniu podłogowym lub w grzejnikach powinna być zależna od tej, która panuje na zewnątrz. Dobrze ustawiona krzywa grzewcza powoduje, że pompa ciepła pracuje stabilnie i oszczędnie.
- Ustawienie stałej temperatury — woda, która znajduje się w ogrzewaniu podłogowym lub grzejnikach może odgórnie mieć ustaloną konkretną temperaturę. Warto mieć na uwadze, że taki sposób ogrzewania nie jest wydajny, ponieważ doprowadza do częstego uruchamiania się i wyłączania pompy ciepła.
- Autoadaptację — chcąc skorzystać z tej metody ustawienia temperatury, należy wyposażyć system grzewczy w bezprzewodowy sterownik pogody. Takie rozwiązanie pozwala na automatyczną pracę pompy ciepła. Sterownik będzie odczytywał temperaturę poprzez czujniki. Taki tryb pozwoli ochronić sprężarkę przed jej nadmierną eksploatacją.
Chcąc zapewnić komfort termiczny w domu, w którym zamontowano pompę ciepła, warto zainwestować w sterownik pokojowy. Dzięki niemu możliwa będzie stabilizacja pracy pompy ciepła oraz utrzymanie temperatury, która pozwoli zapewnić taką ilość ciepła, jaka wymagana jest w danym obiekcie.
Autor: Aneta Wojtczak